Stulejka kojarzy się z zaburzeniami dotyczącymi młodych chłopców. Problem ten jednak może dotknąć również dorosłych mężczyzn. Czym dokładnie jest stulejka? Jakie są jej objawy i leczenie? Czy można przeciwdziałać jej powstawaniu? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Czym jest stulejka?
Stulejka to zaburzenia charakteryzujące się zwężeniem otworu napletka. Początkowo powoduje problemy z odprowadzeniem napletka z żołędzia penisa, jednak z czasem staje się to całkowicie niemożliwe. Najpierw towarzyszy temu dyskomfort, a potem ból, szczególnie podczas czynności higienicznych. Nieleczona stulejka może być przyczyną problemów z oddawaniem moczu oraz częstych infekcji w drogach moczowych, które z czasem może doprowadzić do uszkodzenia nerek.
U dorosłych mężczyzn stulejka utrudnia kontakty seksualne, wywołując dyskomfort lub ból podczas stosunku płciowego. Może również być źródłem nawracających infekcji dróg rodnych u partnerki.
Przyczyny powstawania stulejki
Przyczyny powstawania stulejki są różne w zależności od wieku. Warto podkreślić, że u chłopców do 3 roku życia niemożność odprowadzenia napletka jest stanem fizjologicznym. Trzeba jednak bardzo dokładnie dbać o higienę stref intymnych, by nie dochodziło do powstawania zmian zapalnych. Brak właściwej dbałości może doprowadzić do obkurczenia otworu napletka i powstania stulejki, co z czasem może wywołać poważne infekcje i problemy zdrowotne.
U dorosłych mężczyzn główną przyczyną powstawania stulejki jest brak właściwej higieny okolic intymnych, podczas których napletek powinien być odprowadzony, by dokładnie umyć żołądź i prącie. Brak właściwej higieny przyczynia się do powstawania nawracających stanów zapalnych, które gojąc się, prowadzą do powstawania bliznowaceń, zwężających ujście napletka.
Do innych czynników sprzyjających powstawaniu stulejki zalicza się:
- Stany zapalne napletka;
- Przewlekłe cewnikowanie;
- Nieuregulowana cukrzyca;
- Urazy prącia.
Leczenie stulejki u dzieci i dorosłych
Zależnie od wieku inne są metody leczenie stulejki. W przypadku małych dzieci zaleca się przede wszystkim leczenie stanu zapalnego oraz szczególną dbałość o higienę prącia. Dodatkowo powinny być stosowane odpowiednie maści zawierających inhibitory kalcyneuryny. W efekcie z czasem stan zapalny maleje, a napletek się odkleja i można go odprowadzić swobodnie. W bardziej zaawansowanych stanach lub gdy leczenie farmakologiczne jest niewystarczające, musi zostać przeprowadzony zabieg w znieczuleniu ogólnym.
U dorosłych mężczyzn stulejka usuwana jest za pomocą lasera https://zabiegidlamezczyzn.pl/operacja-stulejki/. Dzięki temu zabieg może być wykonany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Zależnie od stanu zaawansowania stulejki zabieg wykonywany jest na dwa sposoby:
Plastyka napletka – polega na usunięciu jedynie nadmiaru napletka, co umożliwia poszerzenie jego ujścia. Pozwala to na zachowanie jego funkcjonalności po zabiegu, będzie więc częściowo lub całkowicie osłaniać żołądź prącia.
Obrzezanie – stosowane jest w sytuacjach, kiedy ujście napletka jest całkowicie zarośnięte, lub napletek jest silnie zrośnięty. Przy takim zabiegu usuwany jest cały jego nadmiar do wysokości rowka żołędnego. Naczynia krwionośne zostają odpowiednio zaopatrzone, a reszta skóry prącia przyszyta do skóry poniżej rowka.
Jak widać, zabieg operacji stulejki w zaawansowanym stadium jest bardziej skomplikowany, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeśli więc zaobserwowałeś u siebie problem z odprowadzaniem napletka, czemu towarzyszy ból, czujesz dyskomfort podczas stosunków płciowych lub towarzyszy temu pieczenie z pewnością należy skontaktować się z lekarzem.