Jeśli kobieta nie zaszła w ciążę pomimo wielomiesięcznych starań, można podejrzewać niepłodność zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Istnieje wiele testów laboratoryjnych, które mogą potwierdzić, po której stronie leży problem. Jednym z nich jest test HBA, dotyczący płodności męskiej.
Czym jest test HBA?
Test HBA – Hialuronan Binding Assay pozwala określić zdolność wiązania plemników z hialuronianem. Jednocześnie wynik tego testu daje odpowiedź na pytanie, jaki odsetek plemników jest zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej.
Hialuronian to związek odgrywający ważną rolę w procesie zapłodnienia, ponieważ otacza oocyt i znajduje się w macierzy międzykomórkowej wzgórka jajonośnego komórki jajowej. W obrębie główki każdego, dojrzałego i prawidłowo zbudowanego plemnika, znajdują się receptory, które pozwalają rozpoznać substancję hialuronianu i połączyć się z nią w komórce jajowej. To właściwie dzięki temu dochodzi do zapłodnienia.
Komu zalecane są testy HBA?
U mężczyzn, u których podstawowe i rozszerzone badania nasienia nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi, dotyczącej przyczyn niepłodności, zaleca się wykonanie testu HBA. Jest on w szczególności wskazany u panów, których wyniki badania nasienia są w normie lub wykazują nieznaczne odchylenia od normy, ale występuje problem z poczęciem dziecka. Lekarze zalecają wykonanie takich badań jako uzupełnienie diagnostyki zaburzeń płodności u mężczyzn oraz w przypadku niepłodności o nieznanej przyczynie – tzw. niepłodności idiopatycznej.
Test HBA wykonuje się także często po zakwalifikowaniu pacjentów do procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Jego wyniki ułatwiają dobór najlepszej metody zapłodnienia komórek jajowych: ICSI lub PICSI.
Jak wygląda badanie?
Pacjent wykonujący test HBA oddaje do diagnostyki laboratoryjnej próbkę nasienia. Następnie laborant wykorzystuje specjalne szkiełko diagnostyczne pokryte kwasem hialuronowym, na które nanosi próbkę nasienia. W kolejnym kroku identyfikuje pod mikroskopem dojrzałe plemniki. Są nimi te, które przyłączyły się do hialuronianu. Tylko one będą zdolne do przeniknięcia warstw otaczających komórkę jajową i do samego zapłodnienia. Najlepiej do badania testem HBA wykorzystać świeżą próbkę nasienia, pobraną nie później niż 3 godziny przed dokonaniem analizy.
Producenci testów HBA podają różne normy, według których interpretowany jest wynik badania. Im niższy odsetek plemników związanych jest z hialuronianem, tym słabszy potencjał do zapłodnienia występuje u mężczyzny.