Badanie ojcostwa to obecnie coraz popularniejsza procedura, którą wykonuje się zarówno na użytek własny, jak i dla celów sądowych. Prosty i bezbolesny proces pobrania materiału genetycznego oraz większa dostępność testów sprawia, że z analizy DNA z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Oto garść przydatnych informacji dla wszystkich zainteresowanych tematyką badań ojcostwa.
Czy test na ojcostwo jest inwazyjny?
Materiał genetyczny do badania potwierdzającego lub wykluczającego ojcostwo pobierany jest z wewnętrznej strony policzka. Czynność tę można wykonać samodzielnie za pomocą tzw. zestawu pobraniowego, dostarczanego przez laboratorium. Następnie wymazówka z materiałem DNA pakowana jest do dołączonej papierowej koperty z osuszaczem i odsyłana do analizy.
Nieco inaczej wygląda procedura w przypadku badań ojcostwa dla celów sądowych. Wówczas pobranie materiału genetycznego musi nastąpić w przeznaczonej do tego placówce – zarówno od domniemanego ojca dziecka, samego dziecka, jak i jego matki. Ponadto niezbędne jest przedstawienie dokumentów, potwierdzających ich tożsamość, w tym aktu urodzenia dziecka.
Czy wynik analizy DNA jest pewny?
Dzięki dostępnym testom laboratoryjnym, obejmującym od 22 do 24 markerów genetycznych można wykluczyć ojcostwo ze 100% pewnością. Potwierdzenie ojcostwa udaje się zaś ustalić z aż 99,999999% prawdopodobieństwem. Ryzyko błędu dodatkowo wyklucza dwukrotna analiza próbek DNA, jaką przeprowadzają renomowane i akredytowane laboratoria.
Jak długo trwa oczekiwanie na wynik?
Zazwyczaj analiza dostarczonego materiału genetycznego trwa od pięciu do dziesięciu dni roboczych. Okres ten może ulec wydłużeniu w przypadku testów DNA z mikrośladów. Wówczas badania laboratoryjne wykonywane są na podstawie niewielkich ilości materiału biologicznego, pozostałego na szczotce do zębów, smoczku czy chusteczce higienicznej. Niekiedy, za dodatkową opłatą, placówki oferują analizę priorytetową, na której wynik czeka się jedynie 24 godziny.
Ile kosztuje badanie ojcostwa?
Dokładny koszt usługi zależny jest od cennika konkretnego laboratorium, rodzaju materiału genetycznego oraz przeznaczenia analizy. Zestawienie otwierają badania na użytek własny, obejmujące wyłącznie 16 markerów genetycznych. Ich cena mieści się w przedziale od około 500 do 900 złotych. Nieco więcej należy zapłacić za bardziej wiarygodną analizę, w której skład wchodzi od 22 do 24 markerów. Wówczas całkowita kwota usługi waha się od 750 do 1000 złotych. Ze względu na wysoką precyzję badania oraz konieczność uczestnictwa matki dziecka najbardziej kosztowne są testy DNA dla celów sądowych. Ich cena wynosi około 1500 złotych.
Komu zlecić test na ojcostwo?
Sprawy tak ważne i wymagające dyskrecji jak potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa powinno się powierzać wyłącznie godnym zaufania instytucjom. Jednym z wyznaczników wysokiej klasy laboratorium jest akredytacja. Serwis Genetico https://www.genetico.pl/, należący do Instytutu Genetyki sądowej jest jedyną w kraju prywatną placówką, posiadająca akredytację w najszerszym zakresie. Laboratorium podczas swojej 10-cio letniej działalności przeprowadziło tysiące badań ojcostwa, zyskując powszechne uznanie na rynku usług medycznych.