Alergia to nic innego jak intensywna reakcja organizmu na tzw. alergeny, czyli czynniki, które dla większości osób nie są w żaden sposób niebezpieczne. Tak niekorzystnie może oddziaływać wiele rzeczy, których nie sposób wyeliminować z naszej codzienności. W dzisiejszych czasach schorzenie to dotyka nie tylko dorosłych. Alergia u dzieci występuje nawet znacznie częściej, jednak w wielu przypadkach zanika wraz z wiekiem i wówczas organizm przestaje być tak wrażliwy i nadmiernie reagować na niegroźne dla niego substancje.
Co może wywołać alergię u dzieci?
Jeszcze jakiś czas temu alergia u dzieci pojawiała się sporadycznie, głównie w przypadku maluchów w powiązaniu z zaburzeniami układu odpornościowego. Obecnie schorzenie to może dotknąć dzieci w każdym wieku, niezależnie od innych problemów zdrowotnych. Czynnikami wywołującymi alergię są głównie pyłki kwitnących traw, drzew i krzewów, kurz, sierść zwierząt, włókna materiałów czy zbyt silnie działające i perfumowane kosmetyki. U niektórych dzieci reakcje alergiczne mogą pojawić się po zjedzeniu niektórych owoców, warzyw lub nabiału (wówczas mamy do czynienia z alergią pokarmową). O ile określone produkty spożywcze można wyeliminować z diety, o tyle trudno całkowicie wyeliminować pyłki czy kurz, z którymi każdy z nas ma styczność niemal bez przerwy. Wtedy rodzice muszą postarać się znaleźć inne sposoby radzenia sobie z tymi dolegliwościami, coraz częściej występującymi u swoich pociech.
Łagodzenie dolegliwości związanych z alergią u dzieci
Alergia u dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, może być bardzo uciążliwa. Objawia się ona przede wszystkim łzawieniem i zaczerwienieniem oczu, katarem, podrażnionym gardłem, chrypką, a niekiedy także swędzącymi wypryskami na skórze. W takich przypadkach należy starać się jak najskuteczniej ulżyć dziecku w tym dyskomforcie i próbować chociaż ograniczyć kontakt z alergenami – zobacz jak to zrobić – https://blog-juniorangin.pl/alergik-na-pokladzie-proste-sposoby-na-lagodzenie-objawow-uczulenia-na-pylki-roslin/. Oto kilka wskazówek: na spacery należy wybierać się wczesnym rankiem, wieczorem lub po deszczu, kiedy część pyłków jeszcze nie uniosła się w powietrze lub opadła wraz z kroplami wody. Warto też chronić cerę malucha przed słońcem, a twarz (zwłaszcza okolice noska) smarować kremem, co nieco utrudni wdychanie i przenikanie do głębszych warstw skóry drażniących pyłków. Rodzice powinni też nawilżać gardło malucha specjalnymi tabletkami i zawsze mieć ze sobą jakikolwiek napój, aby pociecha mogła delikatnie wypłukać gardło. W domu należy natomiast zadbać o to, aby na dywanach, firankach, poduszkach, kocykach czy zabawkach nie gromadził się kurz. Dobrze też – w okresie największego pylenia – zrezygnować z wietrzenia ubrań, ręczników i pościeli, aby na ich powierzchni nie zbierały się drażniące alergeny.