Wszelkiego rodzaju infekcje negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Zmiany chorobowe są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, u których układ odpornościowy jest słabszy. Warto wiedzieć jak walczyć z pierwszymi oznakami przeziębienia i przyspieszyć powrót do zdrowia.
Pierwsze objawy przeziębienia
Symptomami, które zwiastują infekcję wirusową są m.in. katar, gorączka, drapanie w gardle, bóle głowy, mięśni i stawów. Taki stan utrzymuje się przez kilka dni, w tym czasie objawy mogą ustąpić lub ulec nadkażeniu bakteryjnemu. Przy infekcji wirusowej, nie stosuje się antybiotyku, bo nie przyniesie on pożądanych rezultatów w postaci wyleczenia. W takim wypadku wdraża się leczenie objawowe i zażywa ogólnodostępne leki bez recepty. Najlepiej wybrać lek wieloskładnikowy, który działa na kilka objawów, krople do nosa i syrop na kaszel. Podczas przeziębienia organizm jest osłabiony, dlatego osobom starszym zaleca się odpoczynek. Świetnie sprawdzają się herbaty z sokiem malinowym i imbirem, które działają rozgrzewająco. Dodatkowo, ważne jest przyjmowanie witaminy C. W przypadku seniorów, bardzo istotne jest, by wyleczyć przeziębienie do końca. Organizm, który nie zregeneruje się w pełni, będzie podatny na kolejne infekcje i powikłania.
Domowe sposoby na ból gardła i katar
Poza lekami z apteki, warto stosować również sprawdzone domowe metody, które pomogą szybciej wrócić do zdrowia. Skutecznym sposobem na złagodzenie bólu gardła jest ziołowa płukanka z naparu szałwii, która posiada naturalne olejki eteryczne i właściwości przeciwzapalne i odkażające. Walkę z katarem ułatwia natomiast odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa chory. Wystarczy położyć wilgotny ręcznik na gorącym grzejniku.
Dieta osób starszych, podczas przeziębienia
Do szybszego wyleczenia, z pewnością przyczynia się odpowiednia dieta. Seniorom zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę C – cytrusów, papryki czy pomidorów. Poza tym, świetnie sprawdza się rosół z kury, który doskonale wzmacnia organizm. Potrawa zawiera cynk i cysteinę, która ułatwia odksztuszanie. Dodatkowo, dieta seniora podczas przeziębienia powinna być bogata w produkty zbożowe – pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, makaron i kasze, które są źródłem błonnika. Bardzo ważne, jest też dostarczanie organizmowi zdrowych tłuszczów, które zawarte są m.in. w świeżych rybach morskich i olejach roślinnych. Powrót do zdrowia, świetnie wspomaga codzienne zażywanie tranu, źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Wiedza o radzeniu sobie z przeziębieniem, szczególnie u seniorów jest bardzo przydatna osobom, które pracują jako opiekunowie ludzi starszych. Jest to obecnie bardzo popularny zawód, który wykonują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wiele aktualnych ofert znajduje się np. na: avoria.com.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek. Opiekunowie zajmujący się podopiecznymi muszą wiedzieć, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, a przeziębienie u seniora jest tylko jedną z nich. Jeśli jednak nie pracujemy jako opiekunowie, to warto znać sposoby radzenia sobie z infekcją wirusową u osób starszych, choćby po to, by pomóc dziadkom w trakcie przeziębienia.