W życiu codziennym prawie każdy narzeka i zmaga się z bólem w obrębie mięśni i stawów. Wynika to z przebytych urazów, konsekwencji pooperacyjnych, nieprawidłowej postawy czy schorzeń układu ruchu. Skutkiem wszelkich nieprawidłowości jest zwykle uporczywy ból, który niekoniecznie powinien być zwalczany środkami farmakologicznymi.
Fizjoterapia i jej korzystne właściwości
Celem fizjoterapii jest zwalczanie bólu i przywracanie sprawności ruchowej. Fizjoterapia obejmuje fizykoterapię, hydroterapię, masaż leczniczy, kinezyterapię, a także terapię manualną.
Fizykoterapia polega na wykorzystaniu bodźców fizycznych, takich jak: woda, światło, pole magnetyczne czy ciepło. Kinezyterapia polega na wprowadzeniu ćwiczeń odpowiednio dobranych do danego przypadku pacjenta. Z kolei, terapia manualna obejmuje pracę z tkankami miękkimi, nerwowymi i stawami. Masaż lecznicy zmniejszy dolegliwości bólowe dzięki stosowanej przez fizjoterapeutów technice nacisku.
Fizjoterapia wykorzystywana jest w medycynie już od dawna, ponieważ wykazuje niezwykle skuteczne działanie w procesie leczenia, a także w profilaktyce.
Na co konkretnie nam pomoże fizjoterapia?
– zmniejszy lub całkowicie wyeliminuje stany zapalne oraz dokuczliwy ból,
– poprawi wydolność naszego organizmu,
– usprawni układ ruchowy,
– zapobiegnie nawrotom nieprzyjemnych dolegliwości bólowych,
Z fizjoterapii powinny korzystać osoby, które są po urazach (złamania, skręcenia, stłuczenia, przeciążenia), zmagają się z bólami kręgosłupa, osteoporozą, chorobami przewlekłymi (astmą, Parkinsonem, stwardnieniem rozsianym) czy zmianami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi stawów. Fizjoterapia stanowi ważny element, przygotowujący do tak poważnych operacji jak; rekonstrukcja więzadła krzyżowego, czy endoprotezy, oraz wiele innych. Ponadto, z zabiegów fizjoterapeutycznych mogą korzystać także osoby przed i po operacji kardiologicznej, a także pacjenci z nadciśnieniem, chorobą wieńcową czy zakrzepowo-zarostowym zapaleniem naczyń. Zabiegi fizjoterapeutyczne doskonale sprawdzą się również na:
- nerwobóle,
- zespół rwy kulszowej,
- przykurcze,
- utrudniony zrost kostny,
- stany zapalne skóry i tkanek miękkich itp.,
- udary i wylewy,
- otyłość,
Fizjoterapeuta zajmie się tobą kompleksowo
Należy podkreślić, iż fizjoterapeuta może być specjalistą pierwszego kontaktu. Rola fizjoterapeuty to nie tylko bezpośrednie wykonanie zabiegu, lecz kompleksowość działań, na które składają się: skrupulatne przeprowadzenie badania, ocena stanu pacjenta, diagnoza, planowanie terapii oraz udzielanie regularnych konsultacji.
Nieoceniona rola fizjoterapeuty sprawdzi się w przypadku wszelkich dolegliwościach związanych z kręgosłupem, oraz innymi stawami (stawy skokowe, kolana, biodra, barki, łokcie, nadgarstki). Szybciej powrócimy do sprawności ruchowej, a przede wszystkim pozbędziemy się dolegliwości bólowych. Dzięki zabiegom fizjoterapeutycznym zachowamy zdrowie, siły witalne, pobudzimy i wzmocnimy do pracy mięśnie oraz stawy. Dzięki fachowej pomocy fizjoterapeuty nie tylko zyskamy pomoc w procesie leczenia, lecz przede wszystkim kompletną wiedzę na temat naszego problemu zdrowotnego oraz zwalczaniu jego nawrotom. Z tego względu zawsze warto wybierać sprawdzone placówki medyczne, w których znajdziemy pomoc profesjonalnych fizjoterapeutów czy rehabilitantów, na przykład Centrum Medyczne MULTI MED w Warszawie.