Statystyki są alarmujące – większość Polaków w sezonie jesienno-zimowym cierpi na niedobór witaminy D. Jakie działanie na organizm wykazuje ten cenny składnik i dlaczego jest tak istotny dla naszego zdrowia?
Właściwości witaminy D
Witamina D ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – począwszy od wspierania układu nerwowego, poprzez kostny, na immunologicznym kończąc. Ten cenny składnik pomaga utrzymać odporność organizmu, a jego niedobór może prowadzić do częstszego występowania chorób sezonowych, dlatego w okresie jesienno-zimowym powinniśmy szczególnie zadbać o zachowanie prawidłowego poziomu witaminy D. Składnik ten pobudza układ immunologiczny przede wszystkim wspomagając limfocyty T w zwalczaniu infekcji. Kolejną właściwością, którą wykazuje witamina D jest przeciwdziałanie chorobom nowotworowym – udowodniono, że utrzymywanie jej optymalnego poziomu zapobiega m.in. rakowi jelita grubego, płuc, prostaty, jajnika czy sutka.
Objawy deficytu witaminy D
To oczywiście nie wszystko – lata badań wykazały, że niedobór witaminy D może spowodować stany zapalne skóry, a nawet sprzyjać depresji czy innym chorobom psychicznym. Deficyt tego cennego składnika osłabia kości, zęby i prowadzi do osteoporozy. Chcesz zadbać o swoje kości? Suplementacja witaminy D nie tylko istotnie je wzmocni, ale również wspomoże proces wchłaniania się wapnia z przewodu pokarmowego. Na prawidłowy rozwój układu kostnego wpłynie również zażywanie witaminy D wraz z witaminą K, C oraz magnezem.
Jak jeszcze można rozpoznać deficyt tego składnika w naszym organizmie? Do najczęściej występujących objawów niedoboru witaminy D należy utrata apetytu, biegunka, zaburzenia widzenia, bóle kości i mięśni, bezsenność, a także problemy z zębami. Deficyt witaminy D jest szczególnie groźny w przypadku dzieci – może prowadzić do rozwoju krzywicy, czyli groźnej choroby polegającej na osłabieniu kości.