Wiele osób myśląc o tym, jak poprawić swój styl życia, w pewnym momencie decydują się na wybudowanie sobie małej sauny. Jest to przede wszystkim dobre dla osób, które bardzo dużo ćwiczą i potrzebują miejsca, gdzie będą mogli rozluźnić mięśnie.
Ile kosztuje budowa domowej sauny?
Cena sauny jest bardzo różna, w zależności od tego, z czego będziemy ją budować i gdzie będziemy ją stawiać. Koszty pełnej wyposażonej i nowoczesnej sauny, to około 11 000 zł. Jednak jeśli dobierzemy konkretne materiały, to cena ta może być niższa. Budując saunę, musimy zazwyczaj wybrać drewno, z którego będziemy ją budować. Tutaj pojawia się pierwsza możliwa oszczędność. Wybierając drewno niższej jakości, możemy sporo zaoszczędzić na materiałach. Do tego ważną kwestią jest, czy chcemy saunę budować w środku, czy na zewnątrz. W wypadku sauny na zewnątrz będziemy musieli postawić cały mały budynek, przez co cena automatycznie będzie wyższa. Jeśli jednak decydujemy się na saunę w domu, używając średniej jakości drewna, to możemy taką saunę postawić za 7000 zł. Oczywiście cena zależy także od tego, jaki rodzaj sauny będziemy chcieli postawić. Jeśli będziemy chcieli, żeby nasza sauna osiągała wysokie temperatury, będziemy musieli zainwestować w lepszy pieczyk, co może podnieść znacząco cenę sauny.
Jakie są rodzaje saun?
Budując saunę, musimy podjąć decyzję, jaką chcemy wybudować. Rodzaje saun:
- Sauna fińska – Temp: 60°C – 100°C. Wilgotność względna 10-15%
- Sauna kamienna – Temp: 50°C – 65°C. Wilgotność względna 20-40%
- Biosauna – Temp: 50°C – 65°C. Wilgotność względna 20-40%
- Coldarium – Temp: 40°C – 45°C. Wilgotność względna 20-40%
- Ruska Bania – Temp: 50°C – 65°C. Wilgotność względna 40-60%
W zależności od własnych preferencji powinniśmy dopasować taką saunę, żebyśmy potem mogli w niej wytrzymać. Wiele osób nie toleruje zbyt dobrze sauny fińskiej, ze względu na jej temperatury i niską wilgoć.
Jakie są zalety posiadania własnej sauny?
Przede wszystkim, warto jest posiadać własną saunę, ze względów zdrowotnych. Bardzo rzadko zdarza nam się chodzić do sauny publicznej, jest to raczej mało popularne w Polsce. Dlatego posiadanie własnej sauny może być bardzo komfortowe, ze względu na to, że zawsze mamy ją obok domu. Trzeba jednak pamiętać, że posiadając własną saunę, trzeba o nią dbać. Ze względu na to, że jest to pomieszczenie, w którym jest bardzo wilgotno, musi być ona regularnie użytkowana. Jeśli zostawimy drewnianą saunę na kilka tygodni, bez jej wcześniejszego umycia, jest szansa, że drewno zacznie się psuć. Psucie się drewna może w konsekwencji przełożyć się na uciekanie temperatury z sauny, kiedy będziemy jej używać. Jednak nawet jeśli sauna jest nasza, trzeba pamiętać, żeby posiadać takie rzeczy jak np. ręcznik 140×70, aromaty i różne kosmetyki.
Ręcznik 140×70 i inne dodatki, które urozmaicą nam przebywanie w saunie
Nawet jeśli z sauny na co dzień będziemy korzystać sami, to jednak na wypadek gości, warto jest zakupić jakiś ręcznik 140×70, albo nawet kilka, żeby mieć co na siebie założyć podczas pobytu w saunie. Poza tym, samym siedzeniem w saunie można się znudzić, dlatego zakupienie różnych olejków itp. może być bardzo odświeżające. Jeśli mamy już dość ciągłego siedzenia po prostu w saunie, możemy zakupić sobie kryształki mentolowe, które nie tylko zapewnią nam ciekawych doznań zapachowych, ale także pozytywnie wpłyną na nasze zatoki. Poza samymi kryształkami możemy kupić aromaty o zapachach mandarynki, lasu, morza i jeszcze wiele innych. Jeśli chodzi o aromaty do sauny, to możemy być pewni, że na pewno nam ich nie zabraknie.
Czy saunę można czyścić normalnymi środkami czyszczącymi?
Ogólnie odradza się wykorzystywania normalnych środków czystości, do sprzątania sauny. Nieużywanie środków przeznaczanych do czyszczenia sauny może spowodować, że w saunie zaczną rozwijać się grzyby i inne bakterie. Jednak w sieci możemy znaleźć wiele produktów przeznaczonych do czyszczenia saun, więc nie musimy się przejmować tym, że będziemy musieli jechać do specjalistycznego sklepu na końcu polski, żeby takie produktu zdobyć.