W gabinetach stomatologicznych koniecznie musi się znajdować odpowiednie wyposażenie, dzięki któremu lekarz będzie mógł dokonać prawidłowej diagnozy oraz przeprowadzić leczenie. Jednym z elementów, o których należy pamiętać jest specjalny monitor. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wyboru idealnego egzemplarza.
Czym są monitory stomatologiczne?
Monitory stomatologiczne to obowiązkowe wyposażenie gabinetów dentystycznych, które prowadzą diagnostykę, a także badania dzięki wykorzystaniu aparatury do tomografii CBCT, aparatów zewnątrzustnych oraz pantomografii.
Dzięki wyborowi właściwego modelu można mieć pewność, że jakość wykonanych zdjęć, a co za tym idzie trafność i rzetelność otrzymanych wyników będzie wysoka.
Monitory stomatologiczne pozwalają bardzo precyzyjnie ocenić jaki jest stan tkanki, zaplanować dalsze leczenie oraz przeprowadzić kontrolę. Każdy monitor jest zaprojektowany zgodnie z najwyższymi standardami, co potwierdzają testy laboratoryjne.
Jakie są rodzaje monitorów stomatologicznych?
Można wyróżnić dwa najważniejsze rodzaje monitorów stomatologicznych. Jedne i drugie są dokładnie określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Pierwszym rozwiązaniem są monitory opisowe. Koniecznie powinny się one znaleźć w placówkach, w których oferuje się wykonywanie tomografii CBCT lub zdjęcia RTG. Wiąże się on z najbardziej zaawansowanymi parametrami. Drugą możliwością są monitory przeglądowe. Są one dedykowane dla gabinetów, które posiadają aparaturę do zdjęć RTG wewnątrz ust, a także dla placówek, które wyświetlają obraz pantomograficzny po przeprowadzeniu wcześniejszej diagnozy na monitorach opisowych.
Sprawdź ofertę monitorów dla stomatologii: https://biomedix.pl/monitory-dla-stomatologii
W jaki sposób wybrać idealny monitor do gabinetu stomatologicznego?
Warto podkreślić, że wymagania dotyczące monitorów stomatologicznych są ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i są one naprawdę restrykcyjne.
Rozporządzenie określa, że w gabinetach stomatologicznych na stanowisku opisowym musi się znaleźć jeden lub więcej monitorów. W niektórych wypadkach urządzenie musi posiadać możliwość wyświetlania danych w standardzie DICOM. Kolejnymi kwestiami, które należy wziąć pod uwagę wybierając monitor jest to, że musi on spełniać wymagania takie jak np. minimalna rozdzielczość wynoszącą 1 MPix, minimalna przekątna ekranu mająca przynajmniej 45 cm, czy minimalny kontrast 150:1.
Na stanowiskach przeglądowych niektóre parametry muszą być dużo bardziej wyśrubowane.
Warto także zaznaczyć, że w rozporządzeniu określono także warunki dla danego pomieszczenia. Bardzo ważne jest to, aby powierzchnia robocza nie była oświetlona strumieniem większym niż 15 lux. Ponadto ściany powinny być ciemna i niepołyskliwe. Także ubranie osoby diagnozującej nie powinny być wyposażone w elementy, które mogą odbijać światło. W dobie rozwijającej się technologii spełnienie powyższych norm jest bardzo proste. Bardziej zaawansowane konstrukcje mają przekątną wynoszącą 27 cali, a także rozdzielczości 2 do 8 MPix.