Łysienie androgenowe lub plackowate dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, powodując niekiedy znaczny dyskomfort i pogorszenie samopoczucia. Zwłaszcza kobiety, u których pojawiają się nieestetyczne zakola, szukają sposobów na zatrzymanie tego procesu i odzyskanie brakujących włosów. Przyczyną może być zaburzona równowaga hormonalna, dlatego u wielu pań włosy wypadają w okresie karmienia piersią czy menopauzy. Również mężczyźni chcieliby zminimalizować szkodliwy wpływ testosteronu na swoją fryzurę. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna – współcześnie wykonuje się skuteczne zabiegi mające na celu odżywienie mieszków włosowych, pobudzenie ich wzrostu i redukcję wypadania.
Co powoduje łysienie?
Najczęściej winowajcą jest testosteron, który u obu płci powoduje uszkodzenie mieszków włosowych, a przez to trwałą utratę włosów. Również żeńskie hormony mogą działać niekorzystnie – wypadanie włosów bywa spotęgowane przez antykoncepcję hormonalną czy naturalne procesy związane z porodem i menopauzą. Może także być objawem niedoczynności lub nadczynności tarczycy lub skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza przy zwalczaniu nowotworów. Istotna dla zdrowia skóry głowy jest dieta – niedobór witamin z grupy B lub cynku może być czynnikiem powodującym zwiększoną utratę włosów. Jeśli problem już występuje, pogłębiać go może niewłaściwa pielęgnacja, na przykład stosowanie mocnych, wysuszających detergentów – takich jak SLS – i obciążających włosy zabiegów fryzjerskich. Łysienie stwierdza się, gdy w ciągu doby wypada ponad 200 włosów – wtedy należy udać się na konsultację do trychologa w celu ustalenia przyczyny.
Mezoterapia igłowa – pierwszy ratunek
Najpopularniejszym zabiegiem przeciw łysieniu jest mezoterapia igłowa, która polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy specjalnych preparatów – podawane substancje inicjują procesy naprawcze mieszków włosowych. Zawarte w nich mogą być witaminy, komórki macierzyste z czynnikami wzrostu czy osocze bogatopłytkowe, a wraz z nim liczne enzymy uaktywniające wzrost włosów. Komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe pozyskiwane są bezpośrednio od pacjenta, z jego krwi lub skóry, co zapewnia bezpieczeństwo preparatu i brak ryzyka reakcji alergicznych. Zabiegi mezoterapii trwają zazwyczaj 15-30 minut i mogą być powtarzane co kilka miesięcy w celu odnowienia efektu.
Przeszczep włosów – ostateczna pomoc
Niekiedy łysienie jest bardzo zaawansowane, a kosmetyki i zabiegi nie przynoszą skutków – mieszki włosowe mogą być obumarłe i nie być już zdolne do regeneracji. W takim przypadku, jeśli nie chcemy nosić peruki, możemy zdecydować się na zabieg przeszczepu włosów. Jest to kosztowna metoda, jednak bardzo skuteczna. Polega na chirurgicznym przeniesieniu włosów z tyłu lub boku głowy, gdzie ich obecność nie jest tak istotna, do łysych miejsc na czubku głowy. Trwa to dosyć długo, gdyż włosy przeszczepiane są najwyżej po kilka sztuk jednocześnie – na taki zabieg należy przeznaczyć do około 3 godzin.
Odpowiednio wczesne wprowadzenie zdrowych nawyków i zastosowanie zabiegów wzmacniających cebulki włosowe może skutecznie powstrzymać łysienie, jednak nie zawsze możliwe jest całkowite jego odwrócenie.