Lekarze oraz dietetycy wielokrotnie podkreślają, że bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków. Śniadania do szkoły powinny być urozmaicone, zdrowe i wyglądają apetycznie. W artykule opowiemy co można przyrządzić dziecku do szkoły oraz w co zapakować jedzenie, aby nie uległo uszkodzeniu podczas dnia.
Wartościowy posiłek
Ustawa z 2016 roku jasno określa, że w szkolnych sklepikach nie można sprzedawać niektórych produktów. Zawierają bowiem nieodpowiednie składniki dla rozwoju dzieci i młodzieży. Nie znajdziemy więc słonych przekąsek, słodkich napoi, produktów o wysokiej zawartości cukru oraz pieczywa z głęboko mrożonego ciasta. Dzieci dość często zaopatrują się w niezdrowe produkty w drodze do szkoły. Rodzice mogą jednak jego uniknąć dając dziecku zdrowe śniadanie zrobione w domu. Dostarczenie dziecku pełnowartościowego posiłku pozwoli uniknąć podjadania niezdrowych produktów. Przygotowując śniadanie w domu mamy duży wpływ na to, co spożywa nasze dziecko podczas pobytu w szkole. Posiłek można przygotować dzień wcześniej i przechować w lodówce.
Propozycje na śniadanie do szkoły
Drugie śniadanie powinno być nie tylko zdrowe, ale przede wszystkim smaczne. Posiłki powinny być urozmaicone, aby nie doszło do znudzenia i poszukiwania niezdrowych przekąsek. Do przygotowania śniadania można użyć foremek do ciastek, które zachęcą nawet największego niejadka. Warto również podpytać dziecko na co miałoby ochotę. Drugie śniadanie można podzielić na część główną oraz przekąski. Zasadniczą część powinny w dużej mierze tworzyć warzywa, które można podać np. w formie pasty do kanapki. Przekąskę mogą stanowić zdrowe domowe ciastka z ziarnami. Ze smakiem będą zjadane tortille z łososiem i warzywami czy naleśniki z dżemem i twarożkiem. Jako przekąskę możemy przyrządzić muffiny z czerwonej fasoli lub papryki, kawałek zdrowego ciasta, owoce pieczone, suszone owoce, pestki słonecznika lub dyni. Wszystko zależy oczywiście od upodobań kulinarnych dziecka oraz możliwości i wyobraźni rodziców.
W co zapakować śniadanie?
Kiedyś kanapki pakowano w torebki foliowe lub papier śniadaniowy, a herbatę dawano w termosie. Współcześnie sprawdzi się bidon bbox lub lunchbox, które są nowoczesne i w pełni praktyczne. Posiłek zapakowany w papier nie wygląda zbyt apetycznie, dlatego warto zainwestować w dobry pojemnik na jedzenie. Stylowe lunchboxy będą fajnym gadżetem w plecaku każdego zabieganego nastolatka. Pudełko chroni posiłek przed zniekształceniem, a kilka przegródek można dopasować do rodzaju jedzenia. Lunchbox sprawdzi się również na wycieczkach szkolnych, piknikach czy podczas podróży.