Moda na tatuaże rozgorzała na dobre. Wszyscy wokół myślą tylko nad tym jak tu pomysłowo przyozdobić własne ciało. Wytatuować rękaw czy może zaspokoić pragnienie subtelnym obrazkiem?
Kilka lub kilkanaście lat temu, cielesne wzornictwo było kojarzone przede wszystkim, z rzeszą ludzi „wykluczonych”, żyjących na marginesie życia społecznego. Odrzuconych i często nieakceptownych przez „zdrową” tkankę społeczeństwa. Dobrym przykładem są tutaj więźniowie. Steoreotypizacji tatuażu należy doszukiwać się w przeszłości, gdzie obrazki pokrywające ciało, nosili na swojej skórze marynarze, więźniowie obozów koncentracyjnych (daleka przeszłość) oraz przedstawiciele subkultur młodzieżowych, często utożsamianych z kulturą narkotyków.
Dziś jest trochę inaczej. Tatuaże zdobią ciała intelektualistów, artystów a także pracowników korporacji. Z wyjątkiem przedstawicieli starszego pokolenia( co też nie jest regułą), społeczeństwo nie krytykuje już tatuaży i tak jak wspominałem na początku. Tatuaży wręcz niekiedy pożada.
Z drugiej strony tuż przed dokonaniem zabiegu warto kilka razy porządnie zastanowić się czy „obrazek na skórze” jest tym, czego tak naprawdę chcemy. Warto również wziąć pod uwagę plusy i minusy- zwłaszcza zdrowotne, z którymi ten popularny rodzaj ulepszania ciała bezpośrednio się wiąże. Zacznijmy od wad.
Minusy zdrowotne tatuowania
Po pierwsze solidnie wytatuowany tatuaż, bardzo trudno usunąć. Co może nastręczać wielu psychicznych problemów, osobom, które decyzję o zabiegu podjęły zbyt pochopnie lub pod wpływem środowiskowego trendu. Owszem zabiegi usuwające nielubiane malunki są coraz powszechniej dostępne ale wiążą się zawsze z ogromnym bólem. Warto również wspomnieć o bliznach, które są pozostałością, często nieusuwalną. Należy dodać, że profesjonalnie wykonany tatuaż nie powinien wymagać jakichkolwiek korekt a wiele salonów jak choćby znane studio tatuażu w Warszawie, oferują możliwość popraw takich niedociągnięć.
Kolejną niewątpliwą wadą tatuowania jest transmisja wirusów i bakterii. Najgorszy jest zwłaszcza wirus powodujący zakażenie wątroby typu C, który w konsekwencji może doprowadzić do raka czy innych, równie niebezpiecznych powikłań.
Na koniec należy wspomnieć, że wpuszczony do skóry tusz może negatywnie wpływać na procesy pocenia się ale dotyczy to przede wszystkim tatuaży dużych, pokrywających znaczne obszary naszej skóry.
Plusy. Czyli zalety zdrowotne tatuowania
Tatuowanie to nie tylko ból i świadomość zagrażających życiu, transfuzji bakterii i wirusów. To także, a może przede wszystkim, możliwość wyrażenia własnej osobowości i cech. Podkreślenie indywidualizmu, o który w naszych czasach coraz trudniej.
Wszystko to może stać się dobrym przyczynkiem do świadomej kreacji naszego wizerunku. Całe to podkreślenie własnych walorów, przymiotów duszy, niesie często odruch wyzwalający. Powiew wolności, który dodatnio wpływa na naszą psychikę i zdrowie.
Wybór sposobów i technik tatuowania jest naprawdę wiele. Znany salon tatuażu w Warszawie oferuje klientom multum możliwości. Począwszy od drobnych rysunków, poprzez bardziej rozległe tatuaże, skończywszy na podobiznach opowiadających duże, złożone historie. Zainteresowany z pewnością znajdzie coś dla siebie
Udowodniono, że każdy kolejny tatuaż wzmacnia ludzki system odpornościowy. Dzięki temu, tatuowania jawi się jako świetna inwestycja w nasze przyszłe zdrowie.
Dla mężczyzn, dobrze wykonany „obrazek na ciele” może podkreślać ich samcze przymioty związane z dominacją.
Podsumowanie
Tatuowanie niesie ze sobą kilka wad jak i zalet. Plusy to przede wszystkim ogromne korzyści psychiczne( choć są wyjątki- źle wykonany tatuaż). Wyrażenie własnej osobowości idzie w parze z potężnym ładunkiem poczucia wolności i spełnienia.
Minusy robienia tatuaży to z kolei kilka istotnych zagrożeń zdrowotnych, które w przyszłości mogą przyczynić się do wielu poważnych powikłań. W tym zapalenia wątroby i raka.
Jak widać człowiek decydujący się na zrobienie tatuażu powinien w pierwszej kolejności dobrze przemyśleć swoje postanowienie dwa razy i wziąć pod rozwagę, możliwe skutki. Zarówno te dobre jak i złe.