Dbanie o swoje ręczniki to coś więcej, niż tylko ich regularne pranie. Jeśli nie będziemy ich odpowiednio pielęgnować, bardzo szybko zaczną tracić swoje właściwości, a ich użytkowanie stanie się dla nas nieprzyjemne.
Jakie ręczniki wybrać, żeby szybko się nie zepsuły?
Najbardziej popularnymi ręcznikami, ze względu na swoją cenę, są ręczniki wykonane z bawełny. Niestety, poza ceną, niczym innym się nie wyróżniają. Warto jest zainwestować w trochę droższe, ale dużo wyższej jakości ręczniki z tkaniny bambusowej. Nie tylko są one dużo delikatniejsze w dotyku, dzięki czemu będzie nam się lepiej z nich korzystało, to posiadają także wiele mikroporów, dzięki czemu są bardziej elastyczne. Wybierając ręczniki bambusowe, będziemy musieli zapłacić więcej, jednak starczą nam na dłużej, przez co w dłuższym rozrachunku, bardziej nam się będą one opłacać. Poza tym są one o wiele przyjemniejsze w użytkowaniu i ładniej się prezentują. Pojawia się też kwestia tego, że łatwiej o nie zadbać.
W jaki sposób prać ręczniki w taki sposób, żeby się nie zniszczyły?
Po Pierwsze, nie możemy nigdy prać ręczników z innymi rzeczami jak np. ubrania. Może to źle wpłynąć na materiał i zniszczyć ręcznik, jak i ubrania. Poza tym większość ręczników posiada dokładny opis tego, w jaki sposób powinno się je prać. Wynika to z tego, że to jak powinno się prać ręczniki, jest mocno powiązane z materiałem, z którego są wykonane, jak i z tym, jak mocno splecione są włókna. Pranie w złej temperaturze może powodować rozdzielanie się włókien, przez co ręcznik zacznie się pruć. Nie mieszajmy także ręczników z różnych materiałów ze sobą, mogą one nie mieć takich samych wymagań co prania, przez co także mogą się zepsuć.
Dlaczego trzeba regularnie prać ręczniki?
Na tym, co wilgotne, bardzo chętnie rozwijają się bakterie, przez co, jeśli nie pierzemy często ręcznika, może to być bardzo niehigieniczne. Ostatnią rzeczą, jaką chcemy po wyjściu z kąpieli, jest wytarcie się w ręcznik, na którym będą znajdowały się bakterie. Jeśli nasz ręcznik jest wilgotny i nieprany zbyt często, zacznie szybko nasiąkać nieświeżymi zapachami, Jeśli będziemy się potem w niego wycierać, to sami potem będziemy tak pachnieć. Nawet jeśli my sami nie będziemy tego czuć, bo się przyzwyczaimy, to może niespecjalnie o nas dobrze świadczyć w otoczeniu.
Ręczniki – w jaki sposób je suszyć?
Wiele osób decyduje się na kupienie suszarek elektrycznych, nie wiedząc, że mogą one mieć zły wpływ na nasze ręczniki. Jeśli do suszarki bębnowej kilka ręczników, które do tego mają różną gramaturę, mogą one przez ciągłe ocieranie się o siebie w końcu się przetrzeć. Ten problem nie występuje w pralce, ponieważ ręczniki są wtedy mokre, a włókna mniej podatne na przetarcia. Pomimo wciąż rozwijającej się technologii, najlepszym sposobem na suszenie ręczników, jest wywieszenie ich na zewnątrz, żeby wiatr najlepiej zrobił swoje. Trzeba jednak uważać, ponieważ ręczniki kolorowe wystawione na promienie słoneczne, mogą stracić swój kolor. Wywieszając więc ręczniki na świeżym powietrzu, upewnijmy się, że promienie słoneczne nie padają zbyt mocno na nasze ręczniki.
Jaki środek do prania jest najlepszy dla naszych ręczników?
Ręczniki, które są prane w proszkach, bardzo ciężko się wypłukuje z nich, przez tracą one swoja miękkość i stają się szorstkie. Nie jest to nic przyjemnego, zwłaszcza jak potem się takim ręcznikiem wycieramy, wycierając resztki proszku w naszą skórę. Dlatego najlepiej stosować płyny i żele, które nie tylko dają ogólnie lepszy efekt, ale także łatwo się je wypłukuje, przez co nie zostają na ręczniku. Jeśli tylko możemy, to starajmy się unikać środków zmiękczających, ponieważ mają one negatywny wpływ na chłonność ręcznika. Jeśli jednak chcemy, żeby nasz ręcznik był miększy, zamiast środków zmiękczających powinniśmy dodać do prania maksymalnie szklankę białego octu. Trzeba jednak pamiętać, że nie możemy robić tego zbyt często, bo ręcznik zacznie nieprzyjemnie pachnieć octem.