Ból brzucha to coś więcej niż dolegliwość utrudniająca życie. Poza wyraźnym dyskomfortem może być także sygnałem świadczącym o chorobie. Umiejętność rozpoznania źródła bólu to przydatna rzecz, choćby po to, by wiedzieć, o jakie lekarstwo awaryjnie poprosić w aptece.
Co oznacza ból brzucha?
Ból brzucha to pojęcie bardzo rozległe i właściwie nic nieznaczące. Nie ma lekarstwa na ból brzucha. Oczywiście poza tabletkami przeciwbólowymi, które jednak nie leczą samej choroby, a jedynie jej zewnętrzne objawy. Brzuch jako taki to określenie czysto zewnętrzne. Powłoki brzuszne kryją w sobie wiele narządów i każde z nich może być źródłem bólu. Dlatego dobrze jest wiedzieć co i gdzie się znajduje. Pomaga to w określeniu źródła bólu i sięgnięciu po właściwy specyfik.
Tuż pod żebrami z prawej strony brzucha znajduje się wątroba. Idąc dalej w lewą stronę, znajdziemy woreczek żółciowy, żołądek i trzustkę. Środkowa część brzucha to dwunastnica i jelita. W dole brzucha znajdziemy pęcherz, u kobiet także jajniki.
Kiedy warto udać się do lekarza?
Każde z tych narządów boli inaczej, często mówimy o gnieceniu w żołądku i ucisku w wątrobie. Nie są to przypadkowe określenia. Atak woreczka żółciowego daje ostry ból tuż pod żebrami. Jeśli podejrzewamy u siebie ból tego organu, warto spojrzeć w lustro i dokładnie obejrzeć białka oczu. Jeśli zauważymy, że są żółte, trzeba natychmiast udać się do szpitala. Ból trzustki, przynajmniej w początkowym stadium choroby, nie jest uciążliwy, przypomina nieco swędzenie lub delikatne ugniatanie. Jednak ze względu na skomplikowane leczenie tego narządu, o dolegliwościach bólowych warto poinformować lekarza.
Cenną informacją przy ustalaniu źródła bólu jest nie tylko, w którym miejscu boli, ale także w jakim czasie przed lub po posiłku. Przykładowo żołądek boli, jak jest pusty, osoby z chorobą wrzodową powinni pamiętać o regularnych posiłkach. Tak, jak żołądek nie lubi głodu, tak chora trzustka nie lubi jedzenia. Zaczyna boleć, jak tylko zaczynamy jeść. Chora dwunastnica zaś boli dwie godziny po posiłku. Dwunastnica jest pierwszym odcinkiem jelita cienkiego, dlatego odczuwając dolegliwości z jej strony, można sięgnąć po lactoral (www.lactoral.pl), dostępny bez recepty lek, który redukuje początkowe stany zapalne w jelitach.
Jeśli bóle brzucha nie mają charakteru incydentalnego, pojawiają się cyklicznie, są uciążliwe i trudne do opanowania, należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Warto pamiętać, że przeciwbólowe leki, po które tak chętnie sięgamy, nie leczą, a jedynie uśmierzają ból.