Cykl menstruacyjny jest fizjologicznym zjawiskiem u kobiet. Co więcej, regularne miesiączki są pożądane, gdyż świadczą o zdrowiu i warunkują płodność. Jak jednak powszechnie wiadomo ,,te dni” nie należą do najprzyjemniejszych. Kobiety w trakcie miesiączki odczuwają bóle w okolicach podbrzusza, bóle piersi, mają nudności, wzdęcia, obserwują pogorszenie stanu cery, osłabienie organizmu i wiele innych objawów. W domu jakoś sobie z nimi radzimy. Jednak kiedy przewidujemy nadejście ,,tych dni” w trakcie wyjazdu służbowego czy wakacji, zastanawiamy się czy nie można by było jakoś przesunąć miesiączki na później.
Czy możliwe jest przesunięcie miesiączki?
Tak, jest to możliwe. Miesiączkę można opóźnić farmakologicznie np. przyjmując dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne w innym schemacie niż na co dzień, czyli bez siedmiodniowej przerwy między opakowaniami. Jednak nigdy takich zmian w schemacie stosowania antykoncepcji nie wolno przeprowadzać na własną rękę! Inną metodą przesunięcia miesiączki jest codzienne stosowanie preparatów progesteronu w drugiej części cyklu, po owulacji. Jeżeli planujemy wyjazd na którym nie chcemy mieć okresu, udajmy się z dużym wyprzedzeniem (nawet 3 miesiące przed podróżą) do swojego ginekologa i przedyskutujmy z nim tę kwestię.
Czy takie rozwiązanie jest dobre dla wszystkich kobiet?
Nie, takie rozwiązanie powinno być zarezerwowane dla kobiet bardzo źle znoszących menstruację lub wybierających się na wyjazd w bardzo ekstremalnych warunkach. Dopuszczalne jest także na czas trudnych egzaminów czy poważnych życiowych wydarzeń. Farmakologiczne przesuwanie miesiączki jest ingerencją w procesy fizjologiczne organizmu i zaburzaniem jego naturalnego rytmu.
Jak radzić sobie z miesiączką w czasie wyjazdu czy egzaminu?
Po pierwsze trzeba zrobić wszystko, aby zapewnić sobie komfort. W przypadku bólu miesiączkowego przydatne są leki przeciwbólowe np. granulat do rozpuszczania w wodzie lub tabletki z deksketoprofenem. Substancja czynna szybko się wchłania a lek szybko zaczyna działać: pojawia się efekt przeciwbólowy. Kolejna sprawa, o której nie można zapominać to ,,niezbędnik kobiety miesiączkującej”, czyli artykuły higieniczne (podpaski, wkładki, tampony…), czysta bawełniana bielizna, chusteczki do higieny intymnej oraz żel antybakteryjny do rąk.
Higiena w ,,te dni” jest niezwykle ważna. Wydzielina miesiączkowa jest dobrą pożywką dla mikroorganizmów chorobotwórczych. Dlatego dbając o higienę zapobiegamy rozwojowi infekcji intymnych. Starajmy się, aby nasze posiłki były zbilansowane i spożywane regularnie. Nie zapominajmy o piciu wody mineralnej. Głód i pragnienie mogą nasilić objawy takie jak osłabienie czy ból głowy. W trakcie miesiączki ważne jest to, aby się wysypiać i regenerować siły. Znaczenie ma także wybór odzieży. Powinna być wygodna, nie obciskająca i nie krępująca ruchów. Unikajmy napojów wyskokowych. Sprzyjają odwodnieniu organizmu i pogarszają jakość snu.