Endokrynologia jest dziedziną medycyny zajmująca się zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych czyli wydzielających hormony. Hormony są związkami chemicznymi uczestniczącymi w regulacji wielu procesów w naszym organizmie. Zaburzenia o podłożu hormonalnym są stanami patologicznymi, powodującymi rożnego rodzaju choroby, niekiedy stanowiące zagrożenie dla naszego życia (np. cukrzyca). Endokrynolog, dzięki swojej wiedzy na temat hormonów, potrafi połączyć ze sobą uzyskane w trakcie badań informacje oraz dobrać odpowiedni sposób leczenia. W przypadku zaburzeń hormonalnych lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze będzie posiadał wystarczającą wiedzę specjalistyczną.
Co i jak leczy lekarz endokrynologii?
Wiele powszechnych chorób ma właśnie podłoże hormonalne. Wystarczą niewielkie nieprawidłowości w wydzielaniu hormonu lub odpowiedzi na niego naszych komórek, by doszło do zauważalnych przez nas zaburzeń w równowadze organizmu. Lekarz endokrynolog leczy osoby cierpiące na brak równowagi hormonalnej spowodowanej najczęściej niewłaściwym funkcjonowaniem gruczołu dokrewnego lub pomaga w stabilizacji hormonalnej u osób chorych na nowotwory.
Zazwyczaj jego zadanie polega na dobraniu skutecznego leczenia, które uzupełni braki hormonu lub zmniejszy jego produkcję w organizmie. Do najczęściej leczonych przez endokrynologa chorób należą:
- cukrzyca typu 1 – zaburzenia w produkcji insuliny przez trzustkę
- zaburzenia wzrostu u dzieci – hormon wzrostu
- niepłodność u mężczyzn i inne zaburzenia na poziomie testosteronu
- choroby tarczycy – nadczynność lub niedoczynność
- zaburzenia metabolizmu kostnego
- nieprawidłowy metabolizm, zaburzenia wagi (szybkie tycie lub utrata wagi)
- problemy z hormonami kobiecymi – menopauza, bezpłodność, problemy z menstruacją
Praca endokrynologa opiera się nie tylko na wiedzy, którą zdobył w trakcie studiów, ale przede wszystkim na ciągłym śledzeniu nowych badań, leków. Dzięki ogromnej wiedzy z dziedziny endokrynologii jest w stanie skutecznie uregulować poziom hormonów w organizmie i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organów.
Kiedy powinniśmy wybrać się do endokrynologa?
W większości przypadków na konsultację do endokrynologa kieruje nas lekarz pierwszego kontaktu po zaobserwowaniu symptomów wskazujących na możliwość zaburzeń hormonalnych. Zdarza się również, że widząc zaburzenia w funkcjonowaniu układu rozrodczego to lekarz ginekolog zaleci nam wizytę u endokrynologa. Często związane są one z rozregulowaną gospodarką hormonalną.
Wizyta u endokrynologa będzie też konieczna jeżeli zaobserwujemy zaburzenia wzrostu u naszego dziecka. Wczesna reakcja pozwoli na uzupełnianie braków hormonu wzrostu, co pozwoli dziecku prawidłowo rozwijać się. Endokrynolog zajmuje się również leczeniem cukrzycy typu 1 oraz często spotykanych zaburzeń tarczycy. Do objawów cukrzycy zaliczamy senność, rozdrażnienie, nasilone pragnienie, częste oddawanie moczu. Na to, że cos niewłaściwego dzieje się z naszą tarczycą wskazywać może ciągłe uczucie gorąca, albo wręcz przeciwnie – zimna. Na zaburzenia związane z hormonami tarczycy wskazuje również szybka zmiana wagi – zarówno nagły spadek lub przyrost.
Jeżeli masz podejrzenia, że Twoje organy dokrewne nie funkcjonują prawidłowo już dzisiaj zapisz się do lekarza endokrynologa – TUTAJ. W Centrum Medycznym DP MED nie tylko możesz skonsultować swoje wątpliwości ze specjalistą, ale również wykonać wszystkie potrzebne badania.